REKLAM
Haberler / 28-02-2023

idrar Yolu Enfeksiyonu Nedenleri


idrar Yolu Enfeksiyonu Nedenleri Hakkındaki Bilgiler
Haber Başlık : idrar Yolu Enfeksiyonu Nedenleri
Yayın Tarihi : 28-02-2023
Toplan Okunma : 239

idrar yolu enfeksiyonu nedeni

İdrar yolu enfeksiyonu veya İYE, idrar yolunun yaygın bir bakteriyel enfeksiyonudur. Genellikle sadece üretra ve mesaneyi etkiler ancak böbreklere de uzanabilir. Birçok insan hayatının bir noktasında idrar enfeksiyonu geçirir, ancak bu her zaman tedavi gerektirecek kadar ciddi değildir. Bununla birlikte, bir enfeksiyonunuz varsa veya enfeksiyon riski altındaysanız, doktorunuz semptomlarınızı olabildiğince çabuk gidermek için antibiyotik reçete edebilir.

Semptomlar

İdrar yolu enfeksiyonunuz varsa aşağıdaki belirtileri yaşayabilirsiniz:

 • Sık idrara çıkma

 • İdrar yaparken ağrı veya yanma

 • Bulanık veya güçlü kokulu idrar (idrarınızdaki bakteriler nedeniyle)

 • İdrarınızda kan (bu iltihaptan kaynaklanabilir)

Belinizde, böbreklerinizde veya yan tarafınızda ağrı (böbrek enfeksiyonu belirtileri) Testislerinizde ağrı (buna prostatit neden olabilir)

İşaretler

İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri şunları içerir:__

 • Sık idrara çıkma, genellikle az miktarda

 • İdrar yaparken yanma hissi

 • Karnın alt kısmında ağrı veya basınç

 • İdrar yapma ihtiyacı hissetmek ancak bunu yapamamak. Bu, yaşlı erkekler arasında yaygın olan prostat bezinin büyümesinden kaynaklanabilir. Tuvalete gittiğinizde mesanenizi tamamen boşaltmakta sorun yaşıyor ve bunu yaparken kendinizi öksürmek veya ıkınmak zorunda buluyorsanız, bunun nedeni prostat bezinin büyümesi veya diabetes mellitus (yüksek kan şekeri) gibi başka bir tıbbi durum olabilir. Nadir durumlarda, bu belirti üretranızı (mesanenizi ve böbreklerinizi birbirine bağlayan tüp) tıkayan bir şey olduğunu da gösterebilir.

İdrar enfeksiyonu nedenleri

İYE'nin en yaygın nedenleri, normalde bağırsaklarınızda yaşayan bir bakteri türü olan Escherichia coli (E. coli) ve vajina ve rektumda bulunabilen bir bakteri türü olan Staphylococcus saprophyticus'tur. Bu mikroplardan biriyle enfeksiyon kaparsanız ve üretradan mesanenize doğru ilerlerse, orada da enfeksiyona neden olabilir.

Sünnet olmuş veya bebekken sünnet edilmiş erkeklerde, bazı virüs türleri penisin veya sünnet derisinin derinliklerinde bulunan ve penisin ucunu (korona) kaplayan hücreleri enfekte ederek de İYE'ye neden olabilir. Bu virüsler arasında herpes simpleks virüsü tip 1 (HSV-1) ve insan papilloma virüsü (HPV) bulunmaktadır.

İdrar enfeksiyonu için risk faktörleri

 • Menopoz

 • Menstruasyon

 • Klamidya ve bel soğukluğu gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar (CYBH)

 • Diyabet, diyabeti olan kadınlarda İYE riskinin artmasıyla ilişkilidir. Bunun nedeni, diyabetli kişilerin bağışıklık sistemlerinde daha fazla sorun yaşama eğiliminde olmaları ve enfeksiyonlarla savaşmalarını zorlaştırmaları olabilir. Buna ek olarak, diyabetiniz olduğunda daha sık idrara çıktığınız için (artan şeker seviyeleri nedeniyle), bu durum İYE olma şansınızı artırır.

 • Böbrek hastalığı - böbrek hastalığınız varsa veya bu durumu geliştirme riski altındaysanız, İYE'nin düzgün bir şekilde tedavi edilmediği takdirde doğrudan sizin için bazı ciddi sağlık sorunlarına yol açma ihtimali vardır!

İdrar enfeksiyonu tedavisi

İdrar enfeksiyonu tedavisi

Doktorunuz size bir İYE teşhisi koyduysa, bunu hemen tedavi etmek isteyecektir. Bunu yapmanın en yaygın yolu ağızdan veya damardan (IV) bir antibiyotik kürü vermektir. Antibiyotikler iltihaplanmayı azaltmaya ve İYE'nize neden olan bakterilerle savaşmaya yardımcı olabilir. Tedavi edilmezse, bu enfeksiyonlar böbrek hasarına ve hatta sepsise (ciddi bir komplikasyon) yol açabilir.

İdrar enfeksiyonuna üretra, mesane ve böbreklerdeki bakteriler neden olur.

Oops! Click Regenerate Content below to try generating this section again.

Bu makalede, idrar enfeksiyonunun nedenlerini, semptomlarını ve belirtilerini ele aldık. Okuyarak sorunu zamanında tespit edebileceğinizi ve tıbbi yardım alabileceğinizi umuyoruz.


Bana Sor

Turkiyenin Firma Bilgi Platformu

© Banasor.Gen.Tr. All Rights Reserved.