REKLAM
Haberler / 28-02-2023

Kulak Ağrısı Nasıl Geçer Evde Ne Yapılabilir ?Kulak ağrısı nasıl geçer evde ?

Kulak ağrısı çeken bir çocuğunuz mu var? Ya da siz bu sorunu yaşayan bir yetişkin misiniz? Bu yazıda, kulak ağrısını evde nasıl hafifletebileceğinizi anlatacağım.

Kulak ağrısına ne sebep olur?

Kulak ağrısı birçok şeyden kaynaklanabilir. Kulak enfeksiyonları, kulaktaki bir cisim, kulak kiri veya tümör ağrıya neden olabilir. Kulak ağrısına soğuk algınlığı veya alerji de neden olabilir. Bazı durumlarda, kulağa travma, üzerine baskı uyguladığınızda rahatsızlık hissetmenize neden olur.

Kulak ağrısının en yaygın nedenleri nelerdir?

Kulak ağrısı yaygın bir rahatsızlıktır ve birçok şeyden kaynaklanabilir. Kulak enfeksiyonları kulak ağrısının en yaygın nedenlerinden biridir. Aslında, tahminen çocukların %10 ila %20'si 3 yaşına kadar "orta kulak enfeksiyonu" olarak da bilinen en az bir akut orta kulak iltihabı (AOM) atağı geçirmiştir ve %50'si 6 yaşına kadar en az bir atak geçirmiş olacaktır.

Kulak ağrısına kulak kiri birikimi ve hatta kulak kanalınızdaki yabancı bir cisim de neden olabilir! Kulaklarınızdan normal olmayan yeni sesler geldiğini fark ederseniz - ya da sadece ağrıyorsa - altta yatan sorunları tespit etmeye yardımcı olabilecek bir KBB doktoruna görünmenin zamanı gelmiş olabilir

Çocuklarda kulak ağrısı Çocukların kulak ağrısı evde nasıl yönetilir?

Çocuğunuzun kulak ağrısı varsa, birkaç günden fazla sürerse bir doktora görünün.

Çocuklar yüzmeye gittiklerinde veya kulaklarına su kaçtığında kulak ağrısı yaşayabilirler.

Bu ipuçlarını denedikten sonra herhangi bir iyileşme hissetmezsem ne olur?

Kulak ağrınız devam ediyorsa doktorunuza görünün. Bu, özellikle ateş veya titreme gibi başka belirtiler varsa önemlidir. Bir doktor kulak ağrınızın nedenini belirleyebilir ve uygun şekilde tedavi edebilir.

Bu ipuçlarını denedikten ve bir doktora göründükten sonra belirtileriniz düzelmezse, lütfen [email protected] adresinden bizimle iletişime geçin. Yardım etmek istiyoruz!

Kulak ağrısı yaygındır ve evde tedavisi kolaydır.

Kulak ağrısı yaşıyorsanız, bu ipuçları yardımcı olabilir:

  • Kulağınıza sıcak kompres uygulamayı deneyin. Sıcak suya batırılmış ve sonra sıkılmış bir bez veya havlu kullanabilirsiniz. Kompresi çıkarmadan önce yaklaşık 10 dakika bekletin ve ardından semptomlarınızın iyileşip iyileşmediğini kontrol edin.

  • Evinizde varsa asetaminofen veya ibuprofen gibi reçetesiz satılan bir ağrı kesici alın (şişenin üzerindeki tüm talimatlara uyduğunuzdan emin olun).

Bu tedavileri birkaç gün veya hafta denedikten sonra kendinizi daha iyi hissetmezseniz, ağrınıza neyin neden olduğunu belirleyebilmesi ve sizin için uygun bir tedavi planı geliştirebilmesi için kulak tedavisinde uzmanlaşmış bir doktora görünün!

Kulak ağrısı yaşıyorsanız, bu ipuçlarını denemelisiniz. İşe yaramazlarsa veya birkaç gün sonra ağrı devam ederse, hemen doktorunuza görünün.


Bana Sor

Turkiyenin Firma Bilgi Platformu

© Banasor.Gen.Tr. All Rights Reserved.