REKLAM
Haberler / 27-03-2023

Göz arkasında hissedilen ağrı sinüzit belirtisi olabilir mi?Evet, göz arkasında hissedilen ağrı sinüzit belirtisi olabilir. Sinüzit, sinüs adı verilen burun boşluğundaki hava dolu boşlukların iltihaplanmasıdır. Sinüsler gözlerin hemen yanında ve arkasında yer alır. Sinüzit, göz arkasında, alın veya yanaklarda ağrıya neden olabilir. Göz arkasında hissedilen ağrı, genellikle sinüzitin orbital sinüslerde meydana gelmesi durumunda ortaya çıkar. Bununla birlikte, göz arkasında hissedilen ağrı, birçok başka nedenle de ortaya çıkabilir, bu nedenle doktorunuza danışmanız ve muayene olmanız önemlidir.

 

Evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler de sinüzit semptomlarının hafifletilmesine yardımcı olabilir:

Sinüzit tedavisi, sinüslerin iltihaplanmasına neden olan temel sorunu ele almayı içerir. Sinüzit tedavisinde doktorunuzun reçete ettiği ilaçlar, dekonjestanlar, burun spreyleri, ağrı kesiciler ve sıcak veya soğuk kompresler gibi tedavi yöntemleri kullanılabilir. Bununla birlikte, aşağıdaki evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler de sinüzit semptomlarının hafifletilmesine yardımcı olabilir:

  1. Bol miktarda su içmek, sinüslerin nemli kalmasına yardımcı olabilir ve burun akıntısını azaltabilir.

  2. Sıcak buhar uygulamak, sinüslerin açılmasına yardımcı olabilir. Bunu yapmak için, sıcak su dolu bir kabın üzerine başınızı eğin ve buharı burnunuzdan nefes alın.

  3. Tuzlu su çözeltisi veya burun spreyi kullanmak, sinüslerin nemli kalmasına yardımcı olabilir.

  4. Sinüs bölgesine sıcak veya soğuk kompres uygulamak, ağrı ve şişliği hafifletmeye yardımcı olabilir.

  5. Düzenli olarak egzersiz yapmak, sinüslerin açılmasına yardımcı olabilir.

Bu evde tedavi yöntemleri sadece semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir ve doktorunuzun önerdiği tedaviye ek olarak uygulanması önerilir. Sinüzit belirtileri devam ederse veya şiddetlenirse doktorunuza başvurmanız önemlidir.


Bana Sor

Turkiyenin Firma Bilgi Platformu

© Banasor.Gen.Tr. All Rights Reserved.